پنج شنبه 27 دی 1397
RSS Mobile
صفحه اصلی
|
عناوین اخبار
|
|
|
|
|
|
|
|
پیوندها
|
جستجو
|
سایت آخشیگان
 • تیتر اخبار

 • از مریخی های سرخ تا اورست شنی
  از مریخی های سرخ تا اورست شنی
  می گویند مرتفع ترین ماسه بادی های جهان در ایران شناسایی شده است، جایی در جنوب خراسان و در مرکز کویر لوت.

  بلندترین ارتفاعی که برای این هرم های ماسه بادی در وسعتی به مساحت حدود 10 هزار کیلومتر مربع ثبت شده، 520 متر از سطح دشت بوده است. این اندازه گیری را با تجهیزات دقیق مهندسی که خطایی کمتر از یک سانتیمتر داشته، انجام داده اند تا رکورد ماسه بادی های مرتفع چین شکسته شود.

  صعود به اورست شنی آن هم به ارتفاع 520 متر قطعا به اندازه ی قله ی 8848 متری اورست سخت نیست، اما شاید به همان اندازه هیجان انگیز باشد؛ مخصوصا وقتی قرار است با هر قدم برداشتن، پاها تا نیمه در میان ماسه ها بلعیده شود. راهکار محلی ها صعود بدون کفش است. باید قله را از میان کاسه های شنی و خط الرأس تنظیم شده بدست باد صعود کرد تا به دروازه ی لوت رسید.

  سفر به «ریگ یلان» برای دیدن و صعود کردن به مرتفع ترین هرم های ماسه ای کره زمین، کار چندان آسانی نیست. اولین پیشنهاد ماجراجویی گروهی با همراهی آژانس هایی است که تا به حال چندین بار سفر به ریگ یلان را اجرا کرده اند و می توانند هماهنگی های محلی و انتظامی را انجام دهند.

  منطقه ی ریگ یلان در گذشته های خیلی دور به دلیل صعب العبور بودن محل گذر اشرار و قاچاقچی ها بوده، هرچند امروز از امنیت و سکوت منطقه، گوش زنگ می زند. اما بهترین راه برای ماجراجویی در این نقطه ی بکر که تلاقی سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان است، هماهنگی با اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نهبندان و یا یکی از این سه استان است.

  هرچند مسیر تا قله ی ریگ مشخص است، اما برای بیراهه زدن بهتر است نیروی انتظامی و میراث فرهنگی منطقه در جریان مسیر و مقصد باشد.

  یكی از راهنماهای محلی علت این همه احتیاط را مین هایی می داند كه در گذشته برای مقابله با قاچاقچی ها كار گذاشته شده بود و حالا بلای جان گردشگران و کویرنوردان شده است.

  ریگ یلان در بیراهه ی جاده ی نهبندان شهداد واقع شده، از خراسان جنوبی باید شهر نهبندان را به سمت روستای «دِهْسَلم» رد کرد. تنها وسیله برای رفتن به میان ماسه بادی ها، خودروهای شاسی بلند با راننده ای ماهر و بلدِ راه است، خطر غرق شدن حتمی برای خودروهای معمولی میان ماسه ها وجود دارد. جز این، جاده در تمام مسیر حتی بخشی که آسفالت شده چندان مناسب نیست و به وفور دست انداز دارد.

  حدود 15 کیلومتری شهر نهبندان به سمت شهداد، سمت چپ جاده پدیده ی شگفت انگیز دیگری ناگهان ظهور می کند، کوه های مینیاتوری با هارمونی رنگی خاکی و سرخ. نمونه های مریخی ها را می توان در چابهار هم دید.

  در خراسان جنوبی ارتفاع مینیاتوری ها نسبت به دشت های اطراف از 5 تا 100 متر اندازه گیری شده است.

  بعد از آن راه را دوباره باید به سمت شهداد ادامه داد، آن هم روی جاده ی آسفالته که لکه گیری شده. این جاده به جایی ختم می شود که کلوت های افسانه ای را می تواند در آن دید.

  میانه ی جاده کمی مانده به روستای «چاه داشی» که از دور در دل کویر سبز جلوه می کند، جاده خاکی می شود. کارگران در سمت دیگر جاده مشغول کارند. محلی ها می گویند؛ این جاده قدیمی است و با هر سیلاب از بین می رود و حالا دارند پل می زنند که سیل دیگر جاده را نبرد. ظاهرا این کار هر ساله است که راه سازی به جای علاج درست، طیغه کشی و آسفالت ریزی می کند.

  بعد از دو راهی شهداد دهسلم، باید مسیر شهداد را ادامه داد و مسیر انحرافی را دست چپ جاده دنبال کرد. جاده ی خاکی به طول 35 کیلومتر كه به ریگ یلان می رسد. تابلوی کوچکی مسیر را نشان می دهد و راه ماشین رو تا نزدیکی های ریگ یلان کاملا به چشم می آید.

  از نهبندان تا ریگ یلان جز دو روستای میان راه (چاه داشی و دهسلم) هیچ مکان دیگری برای تامین آب، مواد غذایی و بنزین وجود ندارد، بهتر است با تجهیزات کامل وارد این منطقه شد.

  با پایان یافتن خط چرخ ماشین ها روی تن کویر، کو ه هایی بلند ماسه بادی در مقابل ظاهر می شود که لوت را محاصره کرده اند که با صعود به هر یک از این بلندقامتان می توان دشت شگفت انگیز لوت را نظاره کرد.

  پای بلندترین ریگ اسباب معدن آهن هنوز بساط است، نماینده ی میراث می گوید؛ معدنی که مردم روستا زمانی در آن کار می کردند، تعطیل شده؛ چون قرار است پرونده ی لوت، ثبت جهانی شود و نباید مانعی وجود داشته باشد.

  شاید ریگ مرتفع بتواند جای معدن را برای تامین معیشت مردم منطقه بگیرد، وقتی محیط را آماده ی آمدن گردشگرانی كنند كه قرار است مهمان جامعه یمحلی باشند نه فرماندار و یا استاندار و یا اداره میراث فرهنگی و گردشگری كه با اسكورت بروند و بیایید بی آنكه با مردم روستایی كه فقط ٣٥ كیلومتر با ریگ یلان فاصله دارند، ارتباط برقرار كنند.

  منبع: خبرگزاری ایسنا  

  پایان پیام
   


  ارسال نظر
  نام و نام خانوادگی:
  ایمیل:
  *متن نظر:
  *کد:
  *پر کردن این قسمت اجباری می‌باشد.
  آخرین اخبار