شنبه 04 اسفند 1397
RSS Mobile
صفحه اصلی
|
عناوین اخبار
|
|
|
|
|
|
|
|
پیوندها
|
جستجو
|
سایت آخشیگان
 • تیتر اخبار

 • انتخاب کوله پشتی مناسب
  دانستنیهای طبیعت گردی
  انتخاب کوله پشتی مناسب
  اندازه انتخابی شما می بایست به بهترین وجه تجهیزات شما را در خود جای دهد نکته مهم در اینجا آن است که آشنایی شما با نحوه چیدمان کوله و طبقه بندی تجهیزات، امکان بهره برداری بیشتر از فضای کوله پشتی را برای شما فراهم می آورد.

  مانند هر وسیله و یا تجهیزات گردشگری در هنگام خرید کوله پشتی باید ابتدا هدف و نوع کاربری خود از کوله پشتی را مشخص نمایید. برای مثال مشخص نمایید که چند روز در سفر خواهید بود، چه مقدار توشه، لباس و تجهیزات به همراه خواهید داشت، در چه فصلی به سفر خواهید رفت و... پاسخ به این سوالات اولین اقدام در خرید یک کوله پشتی مناسب است. از نظر اندازه کوله پشتی ها بر اساس کارخانه سازنده و حجم در سایز های مختلف طبقه بندی می شوند اصولا سایز های استاندارد برای کوله پشتی به قرار زیر است:
  - 30 تا 40 لیتری مخصوص سفرهای پیاده روی یک روزه
  - 50 تا 80 لیتری مخصوص اقامت در شب و مسافرتهای تا سقف یک هفته
  - 80 لیتر به بالا مخصوص سفرهای بیشتر از یک هفته یا اقامت های شبانه در زمستان و هوای سرد

  در نظر داشته باشید که اندازه انتخابی شما می بایست به بهترین وجه تجهیزات شما را در خود جای دهد نکته مهم در اینجا آن است که آشنایی شما با نحوه چیدمان کوله و طبقه بندی تجهیزات، امکان بهره برداری بیشتر از فضای کوله پشتی را برای شما فراهم می آورد. هرگز کوله پشتی بزرگتر از حجم مورد نظرتان انتخاب ننمایید زیرا این کار ممکن است موجب بهمراه بردن وسایل اضافی و سنگین شدن بی مورد بار شما شده و یا شما را با یک کوله پشتی نیمه پر که خود آن نیز مشکلاتی به همراه خواهد داشت مواجه خواهد نمود.
  گاهاً بر اساس دامنه فعالیتهای مورد نظرتان می بایست دو کوله به همراه داشته باشید. یک کوله بزرگ با چارچوب داخلی و یک کوله کوچک برای پیاده روی روزانه. در سفر های یخ نوردی که تجهیزات ویژه ای را به همراه خواهید داشت خرید یک کوله پشتی مخصوص یخ نوردی لازم می باشد.
  کوله پشتی های متوسط و بزرگ در دو مدل یافت می گردند. کوله پشتی های فریم داخلی و کوله پشتی های فریم خارجی.
  کوله پشتی فریم داخلی: این کوله ها وزن بار را به ران و قسمت کفل منتقل می کنند و با طراحی مخصو که بدن را درآغوش می گیرند حداکثر تعادل و آزادی عمل را فراهم می نمایند. این خاصیت خصوصاً در مسیرهای صعب العبور، کوهنوردی و اسکی بسیار با اهمیت می باشد. فریم داخلی ها تقریبا برای تمامی افراد مناسب بوده و عمومی ترین گزینه هستند.

  انتخاب کوله پشتی مناسب

  کوله پشتی فریم خارجی: این کوله ها قابلیت حمل حجم زیادی از بار را دارند اما برای عبور از مسیر های سخت مناسب نمی باشند. از آنجا که این نوع بطور کامل بر سطح پشت قرار نمی گیرند پس در هوای گرم خنک تر هستند. ارزان بودن آنها نیز یک مزیت به شمار آمده و برای کودکان و تازه کاران گزینه مناسبی هستند.

  انتخاب کوله پشتی مناسب

  کوله پشتی های کوچک که مخصوص سفرهای یک روزه هستند معمولا فاقد خصوصیات فوق هستند. یک کوله پشتی مناسب با طراحی، حجم و ویژگی های خاص خود می تواند تا سالها احتیاجات شما را برآورده ساخته و همراه خوبی در سفرهای شما باشد. یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب یک کوله پشتی مناسب قابلیت تنظیم آن جهت سایز و اندازه بدن شما می باشد. در انتخاب کوله پشتی توجه داشته باشید که اندازه کوله می بایست مناسب و هم اندازه با بالا تنه شما باشد ونه قد شما پس صرفاً به این دلیل که قد شما بلند است نمی توانید از کوله بلند استفاده کنید. اندازه بالا تنه شما در واقع فاصله بین قسمت بالایی استخوان لگن خاصره و آخرین استخوان مهره قبل از مهره های گردن می باشد.

  نوشته: بهارک رزاقی راد http://ecotour.persianblog.ir

   


  ارسال نظر
  نام و نام خانوادگی:
  ایمیل:
  *متن نظر:
  *کد:
  *پر کردن این قسمت اجباری می‌باشد.
  آخرین اخبار