پنج شنبه 27 دی 1397
RSS Mobile
صفحه اصلی
|
عناوین اخبار
|
|
|
|
|
|
|
|
پیوندها
|
جستجو
|
سایت آخشیگان
 • تیتر اخبار

 • انتخاب کیسه خواب مناسب
  دانستنیهای طبیعت گردی
  انتخاب کیسه خواب مناسب
  کیسه خوابهای بسیار متنوعی در بازار موجود است که هریک خواص و قابلیتهایی را دارا می باشند.

  کیسه خواب مناسب یکی از تجهیزات با اهمیت در امر گردشگری است که هر چند وقت و سرمایه جهت خرید آن صرف نمایید با آرامش و راحتی بیشتر در سفر مواجه خواهید شد. یک کیسه خواب مناسب می بایست علاوه بر راحتی، پاسخگوی نیازهای شما برای استراحت نیز باشد.

  کیسه خوابهای بسیار متنوعی در بازار موجود است که هریک خواص و قابلیتهایی را دارا می باشند که پرداختن به همه آنها امکان پذیر نیست اما سعی می شود در اینجا به تشریح اصول اولیه در خصوص کیسه خواب بپردازیم. از نظر گرمایی کیسه خوابها در سه دسته طبقه بندی می گردند:

  1-   کیسه خوابهای سنتی یا تابستانه: این  نوع مخصوص کمپینگ در هوای گرم و تابستانی بوده و علاوه بر راحتی از مواد بسیار سبکی تشکیل شده که حمل ونقل آنها را بسیار آسان نموده است.

  2-   کیسه های سه فصله: کیسه خواب سه فصله گزینه فراگیری جهت هوای معتدل می باشد که می توان از آن در دمای 25 – 10 در جه بالای صفر از آنها استفاده نمود از این رو قابلیت استفاده در بیشتر ایام سال و مکانهای مختلف را دارا می باشند. شما می توانید با امکان خروج هوای داخل به بیرون در این نوع کیسه خوابها در هوای گرم بدن خود را خنک نگاه دارید.

  3-   کیسه خواب چهر فصل یا زمستانه: در هوای سرد و شرایط حاد جوی شما می بایست به یک کیسه زمستانه مجهز باشید. این کیسه خوابها  قابلیت حفاظت از شما در دمایی بین صفر تا منفی 40 را دارا می باشند اما به دلیل سنگینی و حجیم بودن حمل و نقل آنه مشکل می باشد.

  از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده نیز کیسه خوابها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1-   کیسه خواب پر: این کیسه خواب از پرهاى ریز یا همان کرک پرندگان تشکیل شده است و الیاف آنها طبیعی، گرمتر، سبک تر، با دوام، فشرده و کوچک و گران قیمت بوده و درضمن تمیز کردن آن مشکل و در صورت خیس شدن قابلیت عایق بودن خود را از دست می دهد.

  2-   کیسه خواب های ترکیبی: این نوع از الیاف مصنوعی، سنگین و ارزانتر است، به سرعت خشک شده، در اثر خیس شدن قابلیت عایق خود را از دست نداده و به آسانی تمیز می شود

  الیاف مصنوعی موجود در آن نیز خود بسیار متنوه می باشد که برخی از آنها عبارتند از:

  Polarguard: که نزدیک به بیست سال است که از آن در صنعت ساخت کیسه های الیاف مصنوعی استفاده می شود بسیار مقاوم و سریع خشک می شود

  Polarguard HV: نسخه جدیدی از کیسه های فوق الذکر است ولی به میزان بیست درصد گرمتر و بیست و پنج درصد  سبکتر از آنها است.

  Polarguard 3D: مقاوم ترین کیسه های الیاف مصنوعی است که علاوه بر خواص دو مدل فوق فشرده تر، گرم تر و بسیار راحت می باشد.

  Quallofil: خصوصیت این الیاف به حفظ گرما و سبک بودن آن است در واقع برای گرم ماندن مجبور به حمل یک کیسه سنگین نمی باشید

  Hollofil: از الیاف بکار رفته در کیسه های تابستانه است که گرمای آن بیست درصد از Polarguard بیشتر است.

  انتخاب کیسه خواب مناسب

  از نظر شکل ظاهری نیز کیسه های خواب در اشکال زیر هستند:

  مستطیل: اگر شما در هنگام خواب زیاد تکان می خورید این نوع کیسه بسیار مناسب شما است چون فضای زیادی دارد در ضمن می توان با اتصال دو عدد از آنها از طریق زیپ مشترک یک کیسه خواب بزرگتر یا دو نفره ایجاد نمود. از این کیسه خواب در حالت باز می توان بعنوان زیرانداز یا رو انداز  هم استفاده کرد.

  Tapered: در این نوع کیسه خواب در قسمت شانه عریضتر و در قسمت پا باریک است بنابر این فضای زیادی برای مانور و حرکت در آن وجود ندارد ام در عوض گرمتر از کیسه های مستطیل هستند.

  مومیایی: این نوع کیسه خواب راحت و نرم اما بسیار چسبان بوده  ولی کاملا قابلیت حرکت کردن را از شما صلب می کند. این نوع کیسه گرمترین نوع کیسه است که قسمت بدن و سرپوش به خوبی گرمای بدن را حفظ می کند. این کیسه مخصوص هوای بسیار سرد و شرایط بد آب و هوایی است.

  اگر شما به عنوان یک زوج به کمپینگ میروید می توانید از کیسه های دو نفره استفاده کنید و یا دو کیسه خواب مجزا را بوسیله زیپ به یکدیگر متصل کنید.

  رنگ کیسه خواب در نگاه اول چندان با اهمیت به نظر نمی آید اما بطور کلی کیسه های تیره رنگ گرما را بیشتر به خود جذب کرده و اگر کیسه خیس شده باشد بهتر خشک می گردد.

  نوشته: بهارک رزاقی راد http://ecotour.persianblog.ir

   


  ارسال نظر
  نام و نام خانوادگی:
  ایمیل:
  *متن نظر:
  *کد:
  *پر کردن این قسمت اجباری می‌باشد.
  آخرین اخبار