طبس کال جنی کویر(اتوبوسVIP)
تور طبس کال جنی کویر(اتوبوسVIP) (کد سفر: 662)

4.5 روزه شامل 5 روز و 4 شب | از چهارشنبه 24 آبان 1396

جاذبه‌ها:

دید بهترین های کویر مرکزی ایران و بهشت سرسبز و خارج از تصور طبس و مناطقی مثل: خرو تنگه مرتضی علی، کریت، اصفهک، روستای پلکانی و ماسوله کویری نایبند، باغ گلشنف دره جن ها کال جنی، بهشت ازمیغان، کویر و رمل حلوان، غروب چندضلعی های دریاچه نمک، آبگرم دیگ رستم و پذیرایی با بهترین غذاهای گرم و محلی و سنتی در اقامتگاهی آراسته به رنگ و بوی بومی منطقه با اقامت عالی و سرویس های فرنگی و... بیمه مسئولیت مدنی شامل ۲۸۰ میلیون تومان دیه کامل، 3 میلیون تومان هزینه درمان پزشکی


از 430,000 تومان
اتوبوسVIPتختخوابشو+اقامت عالی+تمام وعده های غذایی گرم و محلی+میان وعده های خشکبار و میوه و چای و...  

خدمات

تنگه مرتضی علی:

ازمیغان طبس را ببینید:

 

رفت و آمد با اتوبوس VIP "25نفره" تختخوابشو و مجهز  {ما از اتوبوس 32 نفره و نامناسب با عنوان vip استفاده نمیکنیم!!! }

اقامت و برنامه های شب نشینی دور آتش در اقامتگاه سنتی و بومگردی

پذیرایی های روزانه با تور: میان وعده های: میوه/خشکبار/چای/شیرینی/بستنی/آب

صبحانه ها با تور: بوفه و کامل

ناهارها با تور: غذاهای گرم و محلی 

شام ها با تور: گرم و محلی با مخلفات

بیمه کامل تور + با مجوزهای رسمی آژانس و لیدرهای مجرب

و نیز همسفران عالی... 


سفرنامه
روز 1: آخر شب حرکت شبانه با اتوبوس VIP تختوابشو به طرف اتوبان قم، کاشان، نائین و طبس

روز 2: بعد از صرف صبحانه کامل و بوفه در اقامتگاه، به سوی نایبند و دیگ رستم خواهیم رفت، در این مسیر روستای کریت دیدنی را تماشا میکنیم که برای عکاسی عالیست، آب تنی سنتی در آبگرم هیجان انگیز دیگ رستم ‌ ناهار در طبیعت (کشک بادمجون محلی) و گشت و گذار در میان نخلستانها و بافت دیدنی روستای نایبند و تماشای غروب کم نظیر آفتاب در نایبند از برنامه های تور است که با شام (زرشک پلو با مرغ) و اقامت و شب نشینی شبانه در اقامتگاه دنبال میشود.

روز 3: صبحانه کامل و بوفه در اقامتگاه، باغ های مرکبات، نخلستانهای خرما و شالیزارهای روستای اِزمیغان بصورت یکجا و کنارهم از عجایب این تور است که تماشا خواهیم کرد، ناهار (چلوکباب لقمه) گشت و گذار در کلوت ها و دره هیجان انگیز کال جنی (دره جن ها) و تماشای غروب آن ‌ صرف شام (آبگوشت محلی) و شب نشینی دور آتش و شاهنامه خوانی در اقامتگاه

روز 4: صبحانه کامل و بوفه در اقامتگاه سنتی و بومگردی، دیدن باغ گلشن و گشت در روستای زیبا خُرو و پیمایش و آب تنی مفرح در تنگه زیبای مرتضی علی با میکسی عجیب از چشمه های آبگرم طبیعی و آبسرد طبیعی در کنار هم! که به شکلی شگرف از دل سنگ جاری است و ماساژ پاها با ماهی های ماساژور و قناتی، بازدید از طاقبند عباسی، صرف ناهار (جوجه کباب) دیدن و تماشای بافت دیدنی و منحصر بفرد روستای اصفهک و تماشای غروب کم نظیر آفتاب صرف شام (استامبولی و اشکنه محلی) و اقامت و شب نشینی شبانه در اقامتگاه دنبال میشود.

روز 5: صبحانه کامل و بوفه در اقامتگاه، بسوی کویر و رمل های بلند و دیدار از چند ضلعی های دریاچه نمک میرویم و با گذر از شهر خُور ضمن توقف برای ناهار (چلوکباب کوبیده) و ادامه مسیر تا نائین کاشان، قم و تهران خواهیم رفت ‌حدود ساعت 22:30 شب تهران خواهیم بود.اقامت

روز محل توضیح
1 اتوبوس VIP تختخوابشو
2 اقامتگاه توریستی و بوم گردی عمونوروز
3 اقامتگاه توریستی و بوم گردی عمونوروز
4 اقامتگاه توریستی و بوم گردی عمونوروز


غذا و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1 - - - - - -
2 محل اقامت آخشیگان محل اقامت آخشیگان محل اقامت آخشیگان
3 محل اقامت آخشیگان طبیعت آخشیگان محل اقامت آخشیگان
4 محل اقامت آخشیگان محل اقامت آخشیگان محل اقامت آخشیگان
5 اقامتگاه سنتی و بومگردی آخشیگان رستوران آخشیگان - -

در این سفر مسافر نیاز به آوردن وعده غذایی ندارد.

اطلاعات حرکت
محل حرکت: تهران، ضلع شمالی میدان آرژانتین، ابتدا/مقابل خیابان الوند
زمان حرکت: چهارشنبه 1396-08-24 - راس ساعت 21:30
لطفا حداقل 30 دقیقه قبل از حرکت، در محل حضور داشته باشید.
وسیله حمل و نقل: اتوبوسVIP تختشو و 25 نفره


لوازم ضروری
لباس نخی
عینک (uv)
کارت شناسایی عکسدار
داروهای شخصی
کرم ضدآفتاب
کلاه آفتابگیر
لوازم بهداشتی شخصی
چراغ پیشانی
لباس اضافی،مناسب برنامه
صندل
لباس شنا
کفش اسپورت و راحت
لباس راحت و مناسب فصل
 
اطلاعات سفر
طبقه‌بندی سفر: کویری، پیاده روی، دره نوردی، فرهنگی، روستاگردی، عکاسی، جشن ها، سلامت، مناطق حفاظت شده، مدیتیشن، رودخانه و آب بازی، آرامش در طبیعت، شب نشینی کنار آتش، چای زغالی و هیزمی در طبیعت، دیدن اماکن تاریخی و فرهنگی، تماشای مناظر بکر و طبیعی،
نحوه اجرای سفر: گروهی
درجه سختی: با آمادگی ویژه این سفر

شرایط و مقررات مهم

پس از خرید و ثبت نام، قرارداد تور برای مسافران صادر می شود که در آن تمامی اطلاعات لازمه از جمله زمان و محل حرکت، خدمات تور، وسایل مورد نیاز و... ذکر شده است. کسانی که به صورت حضوری ثبت نام می نمایند یک نسخه از قرارداد را دریافت می کنند اما آن دسته از همسفران که به صورت غیرحضوری و از طریق واریز وجه به کارت یا حساب بانکی شرکت ثبت نام می نمایند لازم است موارد ذیل را توجه فرمایند: 1- پس از واریز وجه و انجام ثبت نام غیر حضوری همواره یک نسخه از قرارداد تور در دفتر آخشیگان تهیه شده و نماینده مسافران می تواند با مراجعه به شرکت آن را دریافت کند. شرکت از رساندن قرارداد به مسافران در هنگام اجرای تور معذور است. 2- در صورت عدم مراجعه به شرکت و عدم دریافت قرارداد، مسافران موظف اند خود به وبسایت آخشیگان مراجعه کرده و اطلاعات سفر را مطالعه کنند. با توجه به وسعت اطلاعات تور و همچنین مستند نبودن اطلاع رسانی شفاهی، شرکت از تماس تلفنی با مسافران جهت اعلام اطلاعات سفر معذور است. 3- آخشیگان قبل از سفر برای مسافرانی که اطلاعات موبایلشان موجود باشد پیامک ارسال می کند اما به خاطر مشکلات مخابرات، همواره برخی از پیامکها به مقصد نمی رسند و شرکت در این زمینه امکان پی گیری ندارد. 4- قوانین و شرایط عمومی سفرهای طبیعت گردی که به تصویب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است حاکم بر کلیه سفرهای طبیعت گردی آخشیگان می باشد. 

خواهشمند است قبل از ثبت نام آن را مطالعه فرمایید.توضیحات مهم

 

سوغاتی‌های سفر طبس

شیرینی‌های طبس مانند: عصاره علف هیزه،عصاره آویشن،عصاره کلپوره،روورکرده – قطاب – باقلوا- نان چایی – نان نخود و مرباهای بهار نارنج، پوست پرتغال؛ بالنگ؛ پوست پسته؛ نارنجوک و عرقیات گیاهان کوهی و محلی و سبزیجات معطر از سوغات طبس می‌باشد. سینی‌های مسی که عمدتاً با طرح نخل و پلیکان و طرحهای ظریف و مینیاتوری است، گلیم و فرش طبس در طرحها ی لچک ترنج- جوشقان- محرابی- دسته گلی- گنبدی- کف ساده- قاب قا بی- درختی- افشان و خشتی بافته می‌شود و بافته‌های حصیری از برگهای نخل؛ از دیگر صنایع دستی و سوغات طبس محسوب می‌شود. سایر سوغات شهرستان عبارتند از (صیفی جات، پسته؛ گل نرگس، انواع گیاهان داروئی، شیره با ارزش آنغوزه، نارنج- لیمو شیرین- پرتقال- نارنگی) خرما، خرمالو با عطر و طعم خاص و منحصر بفرد، پسته، بهار نارنج، زعفران، زیره سیاه، عسل خاص وطبیعی طبس، خاکشیر، انواع مربا: (مربای بهار نارنج – مربای نارنجوک (نارنج نارس و کوچک) – مربای بالنگ – مربای پوست پسته – مربای خرما و انجیر- مربای گوجه فرنگی، نان: نون قرص (نان دایره‌ای شکل و خاص شهرستان) – تفتون (نان محلی)

 

قدمت3000 ساله و تاریخچه طبس

بعضی گفته‌اند نام آنجا تب بس بوده است تب در فارسی به معنی حرارت و داغی است. یعنی بسی داغ، یعنی "بهشت کویر" عده‌ای نیز نام آن را به زبان‌های سلوکیان مرتبط دانسته‌اند. ناصر خسرو در سفر نامه این شهر را طبس گیلکی خوانده است.

آب طبس از یک‌پارچه شدن چشمه‌های پرشماری که از راه یک قنات به این شهر آورده می‌شوند و در جایی به نام «فره‌ونگ» از زیر زمین بیرون می‌آیند تأمین می‌شود. این آب در راه خود به خاطر شیب طبیعی زمین چند آسیاب را نیز به راه می‌اندازد. این آب در قدیم پس از آبیاری و گذر از باغ گلشن، وارد شهر شده و باغ‌های و محله‌ها را آبیاری می‌کند و آب‌انبارها را پر از آب می‌نماید.

دور بودن شهر طبس از شهرهای حاصل‌خیز و سختی راه کویر، جابه‌جایی هرگونه کالای فاسدشدنی به طبس را ناممکن می‌نمود و بنابر این مردم طبس میوه و سبزی خود را در محل تولید می‌کردند. فراورده‌های صادراتی این شهر را نیز فراورده‌های خشک و فاسدنشدنی مانند گندم و غله بوده‌است. در برخی نقاط پیرامون طبس حتی برنج نیز به عمل می‌آید و برنجزارهایی در آن‌جا وجود دارد.

طبس در ۲۹ تا ۳۰ قمری به‌دست عرب‌ها اشغال شد و تاریخ‌نگاران سده‌های آغازین اسلامی همواره از آن به عنوان جایی که درختان نخل و مرکبات دارد یاد کرده‌اند.
بر اساس مستنداتی که هرودوت تاریخ نویس، ارائه نموده و به نقل از جلد اول کتاب سرزمین خورشید ترجمه ذبیح‌الله منصوری، میت ری داتس از جمله موبدان زرتشتی بوده که در طبس می‌زیسته و به عنوان ناپدری کورش کبیر وی را در همین منطقه تا سن شانزده سالگی تربیت و بزرگ نمود. طبس (تببس) در دوره نهضت اسماعیلیان یکی از مراکز مهم اسماعیلیان خراسان بود. از نوشته‌های سفرنامه‌نویسان این‌گونه برمی‌آید که باغ‌های طبس به جز قلعه‌باغ و باغ کلج قدمتی بیش از دوره افشاریان ندارند. خیابان گلشن در پایان دورهٔ زندیان و هنگامی کهلطف‌علی خان زند به طبس می‌آید و به پیشنهاد او تأسیس شد. 

شهرستان طبس قدمتی سه هزار ساله در تاریخ خراسان دارد و از لحاظ فرهنگی و گویشی شباهت‌های فراوانی با مردم استان خراسان رضوی دارا است. اولین اقوام ساکن طبس و در واقع اجداد طبسی‌ها دامدار و در غارهای مجاور چشمه سارها ساکن بوده‌اند که هنوز آثاری از آنان باقی است. در دوره هخامنشیان و قبل از آن طبس مرزبان نشین تابع ایالت شاه نشین پارت (خراسان بزرگ) بوده است.
در دوره اشکانیان طبس پادگان نظامی مهم مرزهای غربی آنان محسوب می‌شد و گاهی دست بدست می‌شده است. در زمان سلوکیان طبس از نفوذ فرهنگی و یورش نظامی آنها بدور ماند و در عین حال به پادگان بزرگ نظامی ایزد خواست (یزد) باج (مالیات) می‌داد و در دوره ساسانیان طبس همانند دوره هخامنشیان بود. یزدگرد سوم آخرین امپراتور ساسانی در گریز به سمت مرو چند ماه در طبس اردو زد.
در تمام طول این مدت طبس به عنوان پل ارتباطی شرق ـ شمال شرق با غرب بوده، یعنی راه مهم و سوق الجیشی پارت و هگمتانه و شوش و بین‌النهرین به پاسارگاد از طبس می‌گذشته و راهدارها در رباط‌ها و چاپارخانه‌های بسیاری در مسیر آن احداث شده بود که بقایای برخی موجوداست.

سیاحانی چند مثل ناصر خسرو قبادیانی (۴۴۵ هـ. ق) در آن دوره از طبس بازدید و از زیبایی طبس و حکومت گیلک بن محمد به عظمت یاد کرده و از وجود امنیت بسیار و رعایت دقیق احکام شرع سخن به میان آوردند. 
محمد افغان با حمایت مالی و تسلیماتی کمپانی هند شرقی (انگلستان) شهرهای شرقی ایران از جمله طبس را گرفت و سپس به کرمان و اصفهان رفت. طبس بعداً توسط نادرشاه از وجود مهاجمین افغانی پاکسازی و نامبرده حاکم جدیدی از اعراب شیبانی را در طبس به حکومت گمارد که ۷ نسل متوالی تا دوره پهلوی بر طبس حاکم بودند.

از میان امرای شیبانی، امیرحسن خان در عمران و آبادی طبس بسیار کوشید. تالار آیینه نشان، عمارات باشکوه و منبت کاری، استخرهای آب باشکوه با نوارهای چرخان و طلاکوب یا سیمکوب، باغها و کوشکهای باصفا، خیابان بندی طبس و کانال کشی انهار، هرس درختان بر اساس طرحهای هندی، احداث آب انبارها، احداث حمامهای بزرگ و تمیز و مساجد و تکایا و... از اقدامات وی و دولت یا اعقاب اوست.

 در تیر ماه سال ۱۳۳۹ «بخش طبس» به لحاظ شایستگیهای فرهنگی، اجتماعی، معماری و تاریخ باستانی خود به شهرستان ارتقاء یافت. اما با وجود این ارتقاء، باز هم شهرستان طبس، همچنان از مسیر پیشرفت و ترقی بازمانده تا اینکه در سال ۱۳۵۵ فرح (همسر محمدرضا پهلوی) در سفری که به طبس داشت، به ارزش این گوهر زمردین خفته در حاشیه کویر و کم توجهی حکومت به آن، اعتراف کرد و جهت جبران مافات، اقداماتی برای بقای آن و حفظ و حراست از آثار باستانی موجود صورت گرفت. 

 استان مورد بازدید: خراسان جنوبی

نکات مهم در هنگام ثبت نام
زمان شروع ثبت نام از ابتدای ساعت کاری روز 1396-05-07 تا پایان وقت اداری روز 1396-08-01 می‌باشد.
فرم ثبت نام یا رزرو سفر
نوع ثبت نام:
تعداد نفرات: (بنا به نوع ثبت نام) هر نفر: از 430,000 تومان
نام و نام‌خانوادگی:
موبایل:
ایمیل: